Od zarania dziejów ludzie robią, co mogą, aby żyć i mieszkać wygodnie. Inteligentne domy, które będą w stanie rozmawiać z mieszkańcami i odpowiadać na ich komendy głosowe jeszcze do niedawna wydawały się być kwestią dalekiej przyszłości, a jednak, dzięki systemom smart home, udało nam się do tej wizji zbliżyć już dziś. Za ich pomocą możemy poprzez dowolne urządzenie sterować zdalnie domowymi instalacjami. Jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie tego typu usprawnień i czy są to wyłącznie zalety – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Zacznijmy od kwestii, która dla wielu osób jest absolutnym priorytetem, czyli bezpieczeństwa. Systemy smart home obfitują w rozwiązania, które pozwalają je zagwarantować i nie chodzi tu wyłącznie o urządzenia wykrywające włamanie czy instalacje przeciwpożarowe. Chyba każdy przynajmniej raz w życiu cofnął się do mieszkania, aby upewnić się, że wszystkie światła zostały zgaszone, a używane wcześniej żelazko odłączone od zasilania. Przy zintegrowanych systemach smart home nie ma miejsca na tego typu wątpliwości - stan wchodzących w jego skład urządzeń można w każdej chwili skontrolować i zdalnie zarządzać ich pracą na komputerze, tablecie lub telefonie.
Czynnikiem, który równie często przekonuje właścicieli mieszkań do inwestycji w systemy smart home jest oszczędność. Inteligentne budynki wykorzystują nowoczesne rozwiązania, które pozwalają redukować ilość pobieranej energii, takie jak choćby oświetlenie LED, czy czujniki dostosowujące temperaturę pomieszczeń do tej panującej na zewnątrz. Oczywiście sama instalacja wiązać będzie się z kosztami wyższymi niż standardowe wyposażenie, jednak wydatek zwróci się z czasem dzięki niższym rachunkom.
Kontrola nad wydatkami czy wyraźnie wyższy komfort użytkowania to niewątpliwe zalety instalacji smart home, warto jednak pamiętać, że wciąż są to systemy informatyczne, które gromadzą dane i jako takie mogą paść ofiarą cyberprzestępstwa. Aby w pełni korzystać z wszystkich dobrodziejstw, warto upewnić się, że system zabezpieczeń jest wystarczający i nasz inteligentny dom nie stanie się celem wirtualnego ataku.